Tylko 39% kobiet, a także 69% mężczyzn uważa, że płeć pracownika nie wpływa na możliwość uzyskania awansu w pracy. Ponadto 57% pracownic doświadczyła w swojej karierze przeszkód wynikających z płci. Jednocześnie równanie szans kobiet i mężczyzn w środowisku zawodowym znajduje się wśród priorytetowych celów polityk różnorodności (Diversity, Equity & Inclusion) obowiązujących w firmach. Wynika tak z badania Hays Poland opublikowanego w raporcie "Kobiety na rynku pracy 2023. Polityka DE&I w praktyce" stworzonego we współpracy z Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach. Analiza pokazała także, że kobiety niejednokrotnie zarabiają mniej niż koledzy o podobnych kwalifikacjach, mają trudności w przebiciu się w zawodach i sektorach uznawanych za typowo męskie oraz mierzą się z uprzedzeniami dotyczącymi kobiet w biznesie.
W raporcie wskazano, że pełna wyzwań bywa również droga do objęcia stanowisk wysokiego szczebla. Jak wynika z danych Eurostatu, w Polsce 43% stanowisk menedżerskich zajmowanych jest przez kobiety, co daje nam drugie miejsce na liście krajów o współczynniku najbardziej zbliżonym do proporcji 50:50. Mniej optymistycznie wyglądają proporcje kobiet i mężczyzn na najwyższych stanowiskach zarządczych w organizacjach – tylko 19% respondentów jest zatrudnionych w firmach kierowanych przez kobiety. Jest to jednak odsetek o 3 p.p. wyższy od tego odnotowanego w 2022 r.
W 2023 r. odsetek kobiet przekonanych o braku zależności pomiędzy płcią pracownika a szansami na awans wzrósł o 6 p.p., do poziomu 39%. Ponadto do objęcia stanowiska kierowniczego lub dyrektorskiego aspiruje 58% kobiet i 43% mężczyzn. Inaczej wygląda sytuacja ze stanowiskiem dyrektora zarządzającego lub prezesa – zadeklarowała tak co dziesiąta respondentka i co piąty respondent. W raporcie wskazano również na zmianę, która zaszła co do sprawiedliwego wynagrodzenia. W 2023 r. 35% kobiet (o 2 p.p. niż w 2022 r.) i 67% mężczyzn (o 1 p.p. więcej) wyraziło przekonanie, że oni i ich współpracownicy o podobnych kwalifikacjach są sprawiedliwie wynagradzani, bez względu na płeć.
Spośród osób wychowujących dzieci 66% kobiet i 37% mężczyzn zadeklarowało, że w swojej karierze zawodowej doświadczyło trudności związanych z pogodzeniem pracy i obowiązków rodzicielskich. Najczęstszymi przeszkodami są: konieczność wyboru pomiędzy zaangażowaniem w życie rodzinne lub zawodowe (77%), brak możliwości pełnego uczestnictwa w życiu dziecka (65%) oraz brak czasu na przebywanie z bliskimi (55%).
Czytaj także: Co piątej firmie w Polsce przewodniczy kobieta
fot. freepik.com
oprac. /kp/