• +48 502 21 31 22

1/4 Polaków odczuwa symptomy wypalenia zawodowego

Zdaniem badanych główną przyczyną wypalenia zawodowego są praca z mało wyrozumiałym przełożonym, monotonne obowiązki i brak możliwości rozwoju.

1/4 Polaków odczuwa symptomy wypalenia zawodowego

1/4 Polaków odczuwa symptomy wypalenia zawodowego. Jednocześnie większość pracowników mówi, że ich obowiązki zawodowe nie są zgodne z ich kompetencjami i tym, co chcieliby robić. Najlepszym sposobem na radzenie sobie z poczuciem wypalenia zawodowego jest zdaniem pytanych wyznaczenie ścieżki kariery i obowiązków.

Z badania opublikowanego przez Jobbli wynika, że zdaniem 55% pytanych Polaków główną przyczyną wypalenia zawodowego jest praca z mało wyrozumiałym przełożonym. W dalszej kolejności wskazują oni na monotonne obowiązki (47%), brak możliwości rozwoju (43,5%) i problemy osobiste (37%). – Wśród Europejczyków jesteśmy narodem najczęściej zmagającym się z problemem wypalenia zawodowego - jego symptomy odczuwa aż 26% Polaków – podkreślają autorzy badania.

24% kobiet i 9% mężczyzn jako przyczynę wypalenia zawodowego wskazało brak lub niedobór satysfakcji z wykonywanej pracy. Jednocześnie 72% badanych mężczyzn uważa, że ich zawodowe obowiązki nie są odpowiednio dostosowane do ich kompetencji i nie odpowiadają temu, czym faktycznie chcieliby się zajmować. Wśród kobiet odsetek ten wynosi 51%.

Wśród pracowników pomiędzy 22. a 26. rokiem życia ze swojej pracy zadowolonych nie jest 62% respondentów. W grupie wiekowej 26-29 lat proporcja ta ulega odwróceniu i ok. 62% badanych odczuwa satysfakcję z wykonywanych zadań. – Z wiekiem jednak poczucie dopasowania pracy do kompetencji i potrzeb ponownie spada. W grupie badanych w wieku 50-59 lat aż 85,7% jest zdania, że ich obowiązki zawodowe nie odzwierciedlają ich kompetencji ani tego, co chcieliby robić – wskazuje CEO Jobbli Alicja Marchewka. Jej zdaniem należy to tłumaczyć spowolnieniem rozwoju zawodowego z biegiem lat, rutyną i wypaleniem zawodowym.

Najlepszym sposobem na radzenie sobie z poczuciem wypalenia zawodowego jest zdaniem pytanych wyznaczenie ścieżki kariery i obowiązków. 47% mężczyzn uważa, że pozytywny wpływ może mieć zamiana obowiązków zawodowych lub ich urozmaicenie, taki sam odsetek stawia na dostosowanie ilości zadań do możliwości pracownika. Wśród kobiet 45% twierdzi, że sposobem na wypalenie mogłaby być lepsza atmosfera w pracy, a 32% – rozmowa z psychologiem. Na ostatnim miejscu przedstawiciele obu płci umieścili szczerą rozmowę z szefem.

Czytaj także: Pogarsza się zdrowie psychiczne pracowników

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka