Pierwsze pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy trafią na likwidację "białych plam" w dostępie do internetu, termomodernizację i system świadczeń dla zostawiających dzieci pod opieką.
Jak poinformowała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra Funduszy i Polityki Regionalnej, zaliczka z KPO, o którą wniosek już podpisała, zostanie przeznaczona na inwestycje w trzech obszarach. Pierwszym będzie likwidacja "białych plam" w dostępie do szerokopasmowego internetu, czyli zapewnienie go tam, gdzie nie opłaca się budować łączy na zasadach komercyjnych. Dzięki temu programowi dostęp do szerokopasmowego internetu otrzyma prawie 1 mln gospodarstw domowych. Drugi obszar to termomodernizacja budynków wielorodzinnych tam, gdzie poprawa efektywności energetycznej wymaga bardzo dużych nakładów, które przekraczają możliwości mieszkańców. Według ministry program powinien objąć ok. 115 tys. mieszkań, przy założeniu, że efektywność zostanie podniesiona co najmniej o 30%. Trzecia kwestia to program "Aktywny rodzic", czyli dodatkowe świadczenie dla rodziców chcących pójść do pracy i zostawić dziecko pod opieką. – Tacy rodzice będą mieli wybór – czy zostawić dziecko pod opieką np. członka rodziny, czy też zostawić je w odpowiednim miejscu opieki. W ramach programu powstać ma ok. 50 tys. miejsc w żłobkach, przede wszystkim tam, gdzie ich nie ma – wyjaśniła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
– Pierwsza płatność, o którą wystąpiliśmy, to jest 31 mld zł. Zasadniczą kwestią, która będzie rozwiązana i która spowoduje, że te środki do Polski wpłyną gdzieś w końcu I kwartału lub na początku II, to kwestie związane z praworządnością – zaznaczyła. – Tutaj została – przez Ministerstwo Sprawiedliwości – przygotowana i przedstawiona całościowa ścieżka dojścia. My tego nie robimy dla UE, dla jakiejś abstrakcyjnej komisji, która miałaby stawiać nam warunki. Praworządność to jest coś, co jest potrzebne polskim obywatelom. Dochodząc do tego, równocześnie wypełnimy też założenia na bazie których zyskujemy dostęp do środków z KPO – podkreśliła.
Rząd planuje złożyć cztery wnioski o płatność z KPO w przyszłym roku – po dwa w każdym z możliwych terminów.
fot. freepik.com
oprac. /kp/