• +48 502 21 31 22

Język największym problemem dla Ukrainek przy szukaniu pracy

Wśród pracujących uchodźczyń 63% wykonuje swoje obowiązki zawodowe w Polsce, a 23% pracuje zdalnie w Ukrainie.

Język największym problemem dla Ukrainek przy szukaniu pracy

Prawie połowa Ukrainek, które przebywają w Polsce, nie jest nigdzie zatrudniona. Wśród tych pracujących 1/3 ma pracę zgodną z ich kwalifikacjami.

Z danych UNHCR wynika, że Polska – obok Stanów Zjednoczonych i Niemiec – jest jednym z krajów, które przyjęły najwięcej uchodźców wojennych z Ukrainy. Jest to prawie 960 tys., z czego blisko 90% to kobiety i dzieci. Tylko 52% przebywających w Polsce Ukrainek pracuje – wynika z badań przeprowadzonych przez Interdyscyplinarne Laboratorium Badań Wojny w Ukrainie przy Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Dla 16% pytanych przeszkodą są obowiązki związane z opieką nad dziećmi. Co czwarta uchodźczyni aktywnie poszukuje pracy, a 36% ma taki zamiar na najbliższą przyszłość.

Wśród największych przeszkód Ukrainki wskazują bariery językowe (77%), niskopłatne prace (50%), nieuznawanie dyplomu (41%) i niepełne zatrudnienie (38%). Po polsku mówi 45% respondentek, a co piąta rozumie język polski, ale w nim nie mówi. Języka uczy się 81% badanych – najczęściej korzystają z kursów prowadzonych przez fundacje lub stowarzyszenia (45%) i uczą się samodzielnie (27%).

Wśród pracujących uchodźczyń 63% wykonuje swoje obowiązki zawodowe w Polsce, 23% pracuje zdalnie w Ukrainie, a 8 %w innym kraju. Tylko 1/3 z nich ma pracę zgodną z ich kwalifikacjami.

Średnia wieku uchodźczyń z Ukrainy wynosi 44 lata. Większość pytanych przebywa w Polsce od roku lub dłużej. 3/4 mieszka w dużych miastach powyżej 500 tys., a 66% w wynajętych przez siebie mieszkaniach lub pokojach. 83% ma wykształcenie wyższe, 53% przyjechało z dziećmi, a 65% pochodzi z rodzin dobrze sytuowanych.

Czytaj także: Co piąty Polak boi się, że Ukrainiec zabierze mu pracę

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka