• +48 502 21 31 22

Naprawa zamiast wymiany ograniczy ilość odpadów

Aktualnie naprawy często są niemożliwe z powodu braku części zamiennych lub celowego projektowania urządzeń w sposób uniemożliwiający ich naprawę.

Naprawa zamiast wymiany ograniczy ilość odpadów

W Unii Europejskiej weszła w życie dyrektywa o prawie do naprawy, której celem jest ułatwienie naprawy wadliwych sprzętów domowych i zachęcanie konsumentów do reperowania zamiast wymiany.

Zgodnie z nowymi przepisami producenci niektórych produktów jak np. lodówki, zmywarki, pralki czy smartfony są zobowiązani do oferowania konsumentom usług naprawy w przystępnej cenie. Dyrektywa wymaga od nich również udostępnienia części zamiennych do popsutych sprzętów, co znacznie ułatwi ich reperowanie. Do tej pory naprawy często były niemożliwe z powodu braku części zamiennych na rynku lub celowego projektowania urządzeń w sposób uniemożliwiający ich naprawę, np. przez plombowanie obudowy lub wbudowane baterie.

Regulacja zapewnia też konsumentom prawo do przedłużenia gwarancji o rok, jeśli zdecydują się oni na naprawę wadliwego produktu zamiast jego wymiany. Naprawa ma być dostępna także po upływie okresu gwarancji. Producent będzie wtedy zobowiązany do naprawy produktu w rozsądnej cenie i terminie. Naprawy będą możliwe nie tylko w autoryzowanych serwisach producenta, ale również w niezależnych zakładach naprawczych. W celu ułatwienia tego procesu, UE uruchomi europejską platformę naprawczą, która pomoże konsumentom znaleźć odpowiednie warsztaty.

Dyrektywa ma przyczynić się do rozwoju całego ekosystemu napraw, ponownego wykorzystywania produktów i ich recyklingu, a także pomóc UE w ograniczeniu ilości odpadów.

Państwa członkowskie na wdrożenie przepisów do prawa krajowego mają czas do 31 lipca 2026 r.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka