W 2025 r. pracownicy będą mieli ustawowo wolnych 14 dni, w czasie których wypadają święta państwowe lub religijne. Są to: Nowy Rok, Święto Trzech Króli, pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 maja – Święto Państwowe, Święto Narodowe Trzeciego Maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, Boże Ciało, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Wszystkich Świętych, Narodowe Święto Niepodległości, Wigilia oraz pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia. Dodatkowo jeśli święto przypada w sobotę, to zatrudnionym na umowie o pracę przysługuje dodatkowy dzień wolny, który wyznacza pracodawca – w przyszłym roku będą dwa takie dni. Ponadto zgodnie z Kodeksem pracy pracownicy mają prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego. Jest to 20 dni dla osób zatrudnionych krócej niż 10 lat oraz 26 dni dla tych z dłuższym stażem. Oprócz tego można skorzystać z urlopu na żądanie (do 4 dni) oraz urlopów okolicznościowych (np. ślub, pogrzeb).
Dodatkowy urlop będą mieli rodzice przedwcześnie urodzonych dzieci oraz noworodków wymagających hospitalizacji. Do 15 tygodni mogą wykorzystać rodzice dzieci urodzonych przed 28. tygodniem ciąży lub z masą urodzeniową poniżej 1000 g – przyznaje się tydzień urlopu za każdy tydzień hospitalizacji dziecka. Z kolei do 8 tygodni wolnego od pracy będą mogli wciąć rodzice dzieci urodzonych między 28. a 36. tygodniem ciąży, z masą powyżej 1000 g, również według zasady tydzień urlopu za tydzień pobytu w szpitalu. 8 tygodni przewidziano też na opiekę nad dziećmi urodzonymi po 37. tygodniu ciąży, jeśli wymagają hospitalizacji przez minimum 2 dni w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie. – Nowe regulacje dotyczące dodatkowych urlopów macierzyńskich to krok milowy w budowaniu systemu wsparcia dla rodziców wcześniaków. Możliwość skorzystania z dodatkowych 8 lub nawet 15 tygodni urlopu daje rodzinom czas na adaptację do nowej, często bardzo trudnej sytuacji. To nie tylko realna pomoc w pogodzeniu życia zawodowego z osobistym, ale także znak, że ustawodawcy coraz lepiej rozumieją wyzwania z jakimi mierzą się rodzice. Takie inicjatywy powinny stać się standardem w polityce prorodzinnej – komentuje Magda Dąbrowska, wiceprezeska Grupy Progres.
Jak wskazują eksperci Grupy Progres, choć święta zawodowe nie są ustawowo wolne od pracy, to w wielu sektorach pracodawcy decydują się na dodatkowe dni wolne lub organizację uroczystości czy wydarzeń integracyjnych. Są to: Barbórka, Dzień Strażaka, Dzień Hutnika czy Dzień Kolejarza. Swoje święto i wolne od obowiązków zawodowych mają też m.in. pracownicy sektora energetycznego w Dzień Energetyka, a nauczyciele nie muszą prowadzić lekcji w Dniu Edukacji Narodowej.
Coraz więcej firm wprowadza również nietypowe urlopy, odpowiadając na potrzeby pracowników – wynika z analiz Grupy Progres. – Przykładem jest urlop „psiacierzyński”, przyznawany osobom przyjmującym nowego zwierzaka, aby ułatwić jego adaptację w nowym domu. Część firm oferuje dzień zdrowia psychicznego jako dodatkowy wolny dzień przeznaczony na regenerację, co staje się popularnym rozwiązaniem w organizacjach dbających o dobrostan pracowników. Coraz częściej pracodawcy przyznają też dni wolne na wolontariat, umożliwiając swoim pracownikom angażowanie się w działania charytatywne, a także wprowadzają urlop regeneracyjny, czyli dodatkową przerwę po zakończeniu dużego projektu. Nikogo nie dziwią też urlopy menstruacyjne, niektóre firmy umożliwiają też pracownikom wzięcie wolnego w przypadku rozwodu lub trudnego rozstania, aby uporządkować sprawy osobiste i emocjonalne – wymieniają eksperci.
Magda Dąbrowska tłumaczy, że współczesny rynek pracy wymaga od firm coraz większej elastyczności w podejściu do potrzeb pracowników. – Nietypowe urlopy, takie jak dzień zdrowia psychicznego, dodatkowy czas na wolontariat czy urlop regeneracyjny po zakończeniu dużego projektu, to odpowiedź na rosnącą świadomość dotyczącą znaczenia dobrostanu pracowników. Wprowadzenie takich rozwiązań nie tylko poprawia atmosferę w miejscu pracy, ale także buduje wizerunek pracodawcy jako organizacji wspierającej, dbającej o swoich ludzi i ich życie poza pracą. To podejście, które przekłada się na większe zaangażowanie i lojalność zespołu – podsumowuje Magda Dąbrowska.
fot. freepik.com
oprac. /kp/