• +48 502 21 31 22

Pracownicy czują się pewnie, ale lokalne rynki pracy wciąż wyzwaniem

61% Polaków uważa, że sytuacja w ich miejscu pracy jest dobra lub bardzo dobra. Najgorzej sytuację w swoim miejscu pracy oceniają rolnicy.

Pracownicy czują się pewnie, ale lokalne rynki pracy wciąż wyzwaniem

Większość Polaków aktualnie ocenia sytuację w swojej pracy jako dobrą albo bardzo dobrą. Różnice w postrzeganiu są widoczne w zależności od poglądów politycznych.

W grudniu 53% pracujących Polaków uważa, że sytuacja w ich miejscu pracy jest dobra, a 8% – że jest bardzo dobra – wynika z badania CBOS. Według 27% nie jest ani dobra, ani zła, a w sumie 10% ankietowanych ocenia ją źle (8%) lub bardzo źle (2%). Jak zauważają autorzy, w ciągu miesiąca nieco poprawiły się oceny aktualnej sytuacji w firmach. W grudniu odsetek pracowników wskazujących, że jest dobra, wzrósł o 2 p.p. i o tyle samo zmniejszył się odsetek respondentów mających przeciwne zdanie.

Jeśli chodzi o poszczególne grupy społeczno-zawodowe, podobnie jak w zeszłym miesiącu najgorzej sytuację w swoim miejscu pracy oceniają rolnicy. Mimo wzrostu odsetka deklarujących swoją sytuację jako dobrą z 25% do 39%, wciąż znacząca część (34%) wyraża negatywną opinię. Różnice w postrzeganiu sytuacji zawodowej są również widoczne w zależności od poglądów politycznych, przy czym osoby o poglądach prawicowych są mniej skłonne do pozytywnej oceny (55% vs 68%).

A jak Polacy oceniają przyszłość swoich miejsc pracy? 60% twierdzi, że sytuacja pozostanie bez zmian. 21% respondentów spodziewa się poprawy, a 11% obawia się pogorszenia warunków pracy. Od listopada nastąpiły niewielkie zmiany w tych prognozach – nieznacznie wzrósł odsetek optymistów i osób oczekujących status quo, a zmalał odsetek pesymistów. W zeszłym miesiącu 41% pytanych pracujących na własny rachunek wyrażało optymizm, a obecnie odsetek ten wynosi 26%. Z badania wynika również, że zdaniem 28% pracowników usług sytuacja w ich zakładzie pracy się poprawi. W listopadzie żaden rolnik pracujący w prywatnych zakładach rolnych nie wyrażał nadziei na poprawę, a obecnie uważa tak 22% z nich. Ponadto osoby o poglądach lewicowych częściej są przekonane, że sytuacja w ich miejscu pracy się poprawi, niż te identyfikujące się z prawicą (30% vs 14%).

Odnotowano niewielki wzrost poczucia bezpieczeństwa zawodowego. Udział osób, które nie obawiają się utraty pracy przez zwolnienie, bankructwo czy likwidację firmy, zwiększył się o 2 p.p. osiągając 74%. Jednocześnie odsetek pracowników martwiących się o zwolnienie zmniejszył się o 1 p.p., do 24%. Badanie wykazało, że poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia jest dość jednolite wśród różnych grup społecznych.

Pogorszyła się jednak ocena sytuacji na lokalnych rynkach pracy. Mniej osób uważa, że w ich okolicy można znaleźć odpowiednią pracę – spadek wyniósł 2 p.p., do 14%. O 1 p.p. wzrósł odsetek ankietowanych twierdzących, że można znaleźć jakąś pracę, ale nie odpowiada ona ich oczekiwaniom (54%), a o 3 p.p. wśród respondentów wskazujących, że w ich okolicy trudno o jakąkolwiek pracę (20%). Polaków oceniających, że w ich miejscowości lub okolicy nie można znaleźć żadnej pracy, jest od sierpnia 3-4%. Wyniki są jednak zróżnicowane w zależności od wielkości miejscowości. W miastach do 19 tys. mieszkańców 7% deklaruje, że bez większych problemów można znaleźć odpowiednią pracę, podczas gdy w największych miastach pogląd ten podziela 25% badanych.

Czytaj także: Automatyzacja, jawność płac, niedobory kadrowe. Co czeka rynek pracy w nadchodzącym roku?

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka