• +48 502 21 31 22

Starzenie się społeczeństwa zagrożeniem dla systemu emerytalnego

Bez przeprowadzenia niezbędnych reform przeciętna emerytura w Polsce może spaść z 45% do 29% przeciętnego wynagrodzenia.

Starzenie się społeczeństwa zagrożeniem dla systemu emerytalnego

Jeśli nie zostaną wprowadzone żadne reformy systemu emerytalnego, to do 2050 r. średnia emerytura w Polsce obniży się z 45% do 29% przeciętnego wynagrodzenia – ostrzega Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

MFW w raporcie po misji w Polsce alarmuje, że polski system emerytalny wymaga pilnych zmian. – Przewiduje się, że w długim terminie starzenie się społeczeństwa osłabi adekwatność polskiego publicznego systemu emerytalnego, szczególnie dla biedniejszych emerytów, kobiet i niestandardowych pracowników. Bez żadnych reform do 2050 r. średni wskaźnik świadczeń spadnie z 45% do 29% – prognozują ekonomiści MFW. Dodają, że przeciwdziałanie skutkom starzenie się społeczeństwa w celu utrzymania wskaźnika świadczeń wiązałoby się z dodatkowymi kosztami fiskalnymi w wysokości około 6 p.p. PKB do 2050 r.

MFW podkreśla, że że gwałtowny spadek wskaźnika świadczeń oznaczałby, że przeciętna emerytura zrównawałaby się z minimalną emerytura, ostatecznie tworząc uniwersalny system. – Aby złagodzić skutki starzenia się społeczeństwa, potrzebne jest kompleksowe, wielotorowe podejście – apeluje. Wśród proponowanych rozwiązań znalazły się m.in. wyrównanie ustawowego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz podnoszenie go z czasem wraz ze wzrostem oczekiwanej długości życia, wydłużenie efektywnego życia zawodowego poza ustawowy wiek emerytalny i zachęty do pracy dla emerytów oraz wdrożenie minimalnego okresu składkowego, by zachęcić do wydłużania aktywności zawodowej oraz zredukować koszty bardzo małych wypłat. Ekonomiści wskazali też m.in. działania na rynku pracy, by zwiększyć udział osób aktywnych zawodowo, a także zwiększenie udziału oszczędności gospodarstw domowych w gospodarce.

Liczba osób aktywnych zawodowo w wieku 60-89 lat wyniosła w 2023 r. 1,443 mln, co oznacza spadek o 1,7% w porównaniu z rokiem poprzednim. Przedstawiciele tej grupy wiekowej stanowili 8,1% ogółu aktywnych zawodowo w wieku 15-89 lat, podczas gdy w 2022 r. odsetek ten wynosił 8,3%. Zdaniem ministry rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz–Bąk rynek pracy musi się dostosować do potrzeb osób starszych, a jednym z rozwiązań – zamiast wydłużenia wieku emerytalnego – może być w jej ocenie skrócenie czasu ich pracy. Czytaj więcej: Seniorzy – niewykorzystany potencjał polskiej gospodarki

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka