• +48 502 21 31 22

Zmiany w handlu od 1 lutego. Wolna Wigilia i dodatkowa niedziela handlowa

W grudniu obowiązywać będą trzy niedziele handlowe, pojedynczy pracownik może jednak przepracować maksymalnie dwie niedziele w tym miesiącu.

Zmiany w handlu od 1 lutego. Wolna Wigilia i dodatkowa niedziela handlowa

Od 1 lutego obowiązują przepisy ustanawiające 24 grudnia, czyli Wigilię Bożego Narodzenia, dniem wolnym od pracy. Wprowadzają one także dodatkową niedzielę handlową w grudniu.

Pod koniec grudnia 2024 r. prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą wolnej Wigilii, jednocześnie kierując ją do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Jak wyjaśniła szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka, decyzja ta wynikała z obaw związków zawodowych, które wskazywały na możliwą dyskryminację pracowników handlu związaną z wprowadzeniem dodatkowej niedzieli handlowej. Tryb kontroli następczej oznacza, że TK może uchylić przepisy, jeśli uzna ich niezgodność z konstytucją. Do tej pory nie wydał jednak orzeczenia w tej sprawie, dlatego nowe regulacje weszły w życie.

W praktyce oznacza to, że w 2025 r. w grudniu obowiązywać będą trzy niedziele handlowe – 7, 14 i 21 grudnia. W efekcie liczba niedziel handlowych w całym roku wzrośnie z siedmiu do ośmiu. Przepisy przewidują jednak, że pojedynczy pracownik może przepracować maksymalnie dwie niedziele w tym miesiącu.

Nowe regulacje ustanawiają także Wigilię dniem wolnym od pracy. W 2025 r. przypada ona w środę, co oznacza, że świąteczna przerwa potrwa aż pięć dni.

Zakaz handlu w niedziele wprowadzono stopniowo od 1 marca 2018 r. Od 2020 r. do lutego 2025 r. handel był dozwolony w siedem niedziel w roku: ostatnich niedzielach stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w niedziele i święta handel oraz czynności z nim związane są zabronione w placówkach handlowych. Istnieje jednak katalog 32 wyjątków, obejmujących m.in. placówki pocztowe (o ile co najmniej 40% ich przychodów pochodzi z usług pocztowych), cukiernie, lodziarnie, stacje paliw, kwiaciarnie, kioski z prasą oraz kawiarnie. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grożą kary od 1 tys. do 100 tys. zł, a w przypadku uporczywego naruszania przepisów – kara ograniczenia wolności.

fot.
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka