
Spotkania integracyjne to stały element w wielu firmach, jednak okazuje się, że nie zawsze spełniają one swoją rolę. 41% pracowników uważa, że oferowane im formy integracji są niedopasowane do ich potrzeb, a ponad 30% czuje się spiętymi podczas takich wydarzeń. Zdaniem ekspertów warto postawić na dialog i zapytać zatrudnionych, czego naprawdę potrzebują, aby integracja stała się realnym narzędziem wzmacniania zespołu.
Chociaż spotkania integracyjne są uznawane za istotny element budowania kultury organizacyjnej, wyniki badania Pracuj.pl pokazują, że wielu pracodawców nie wykorzystuje ich potencjału. 35% pracowników deklaruje, że ich firma w ogóle nie organizuje tego typu wydarzeń. W tych, które je oferują, zdecydowana większość (71%) ogranicza się do wizyt w restauracjach, co sugeruje, że dla wielu organizacji integracja sprowadza się do wspólnego posiłku. Choć dla niektórych pracowników taka forma może być atrakcyjna, dla innych jest to jedynie formalność. Co więcej, 31% zatrudnionych przyznaje, że czuje się spiętymi podczas tych spotkań, a 41% wskazuje, że ich formuła nie odpowiada ich oczekiwaniom. W ocenie 25% jakość organizowanych wydarzeń mogłaby być lepsza.
Te dane wskazują na potrzebę głębszego zastanowienia się nad skutecznością obecnych praktyk integracyjnych. Firmy powinny rozważyć, czy tradycyjne kolacje są wystarczające do budowania silnego zespołu i czy nie warto poszukać bardziej angażujących i dopasowanych do potrzeb pracowników form integracji. – Spotkania integracyjne powinny budować relacje, ale aby były skuteczne, muszą odpowiadać na realne potrzeby zespołów. Pracownicy mają różne oczekiwania – dla jednych to okazja do swobodnego networkingu, dla innych stresujące wydarzenie w dużej grupie. Firmy powinny podejść do integracji elastycznie, uwzględniając różnorodne formy aktywności – komentuje Agata Grzejda, ekspertka ds. komunikacji wewnętrznej w Grupie Pracuj.
Kolejnym problemem jest brak różnorodności w formach firmowych wydarzeń integracyjnych. 84% spotkań ogranicza się do wspólnych posiłków, a połowa do zabaw tanecznych. Warsztaty i zajęcia są organizowane zaledwie w 25% firm, a imprezy tematyczne – w 17%. Jeszcze rzadziej (14%) pracownicy mają okazję uczestniczyć w integracji połączonej ze zwiedzaniem lub inną formą aktywnego spędzania czasu. Taka ograniczona oferta sprawia, że nie wszyscy pracownicy znajdują w niej coś dla siebie, a część zespołu zamiast budować relacje, poczuje się wykluczona.
Jednocześnie zdaniem 52% respondentów integracja pozytywnie wpływa na relacje w zespole, a 49% uważa, że pozwala na bliższe poznanie współpracowników. Dla 32% to przede wszystkim okazja do oderwania się od codziennych obowiązków. Gry i konkursy zespołowe są istotne dla 29% badanych, a forma i organizacja spotkania – dla 21%. Możliwość zdobycia nowych umiejętności docenia 18% pracowników, a 17% wskazuje na inne, indywidualne aspekty. Tylko 1% uczestników badania uważa, że spotkania integracyjne są dla nich bez znaczenia.
– Dbałość o lepiej dopasowaną integrację to nie tylko kwestia atmosfery, ale także strategii HR i employer brandingu. W czasach, gdy firmy konkurują o najlepsze talenty, elementy kultury organizacyjnej, takie jak jakość relacji i współpracy, odgrywają kluczową rolę w budowaniu atrakcyjnego miejsca pracy. Zespoły, które dobrze się znają i mają okazję do budowania relacji w przemyślany sposób, lepiej ze sobą współpracują, a to finalnie przekłada się na wyniki firmy – przekonuje Konstancja Zyzik, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju talentów w Pracuj.pl.
fot. freepik.com
oprac. /kp/