• +48 502 21 31 22

Rekordowo mało Polaków nie myśli o zmianie pracy

Jako główne motywacje do zmiany pracodawcy respondenci wskazywali świadomość własnych kompetencji i oczekiwanie rozwoju zawodowego.

Rekordowo mało Polaków nie myśli o zmianie pracy

Rekordowo niski odsetek Polaków nie rozważa zmiany pracy. Prawie połowa aktywnie przegląda oferty, a główne motywacje to rozwój zawodowy, lepsze finanse i niezadowolenie z obecnej pracy. Średni czas poszukiwania zatrudnienia skrócił się do 3,3 miesiąca.

41% Polaków deklaruje, że nie myśli o zmianie pracy – to najniższy wynik od początku prowadzenia Monitora Rynku Pracy przez firmę Randstad. Jednocześnie 12% respondentów aktywnie poszukiwało nowego zajęcia, a kolejne 47% regularnie przeglądało oferty pracy.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy pracę zmieniło 19% ankietowanych, co stanowi spadek o 1 p.p. w porównaniu z poprzednim badaniem. Najczęściej na ten krok decydowali się kierowcy (31%) oraz pracownicy fizyczni niewykwalifikowani (29%), a także osoby zatrudnione w transporcie i logistyce (25%) oraz budownictwie (22%). Jako główne motywacje do zmiany pracodawcy respondenci wskazywali świadomość własnych kompetencji i oczekiwanie rozwoju zawodowego (43%), lepsze warunki finansowe oferowane przez nowego pracodawcę (42%) oraz niezadowolenie z obecnej pracy (37%).

Badanie pokazało, że średni czas poszukiwania zatrudnienia w ostatnim kwartale osiągnął rekordowo krótkie 3,3 miesiąca. Najszybciej nową pracę znajdowali mężczyźni (średnio 2,2 miesiąca) i przedstawiciele pokolenia Z (2,9 miesiąca). Zauważalny wzrost średniego czasu poszukiwań (o ponad miesiąc) odnotowano natomiast wśród kobiet, dla których obecnie wynosi on 3,9 miesiąca.

Odsetek pracowników widzących szansę na znalezienie jakiejkolwiek pracy w ciągu najbliższych sześciu miesięcy spadł o 2 p.p., do 83%. Największy optymizm w tym zakresie wykazują osoby w wieku 30-40 lat (87%), z wyższym wykształceniem (89%), pracownicy branży budowlanej (91%) oraz sektora telekomunikacji i IT (90%). Jednocześnie wzrósł odsetek osób, które dostrzegają szansę na znalezienie pracy równie dobrej lub lepszej od obecnej – z 59% do 62%.

Ewa Sarzyńska z Randstad Polska podkreśla, że pracownicy coraz większą wagę przykładają do rozwoju zawodowego i nie wahają się zmieniać pracy, jeśli ich oczekiwania nie są spełniane. – Dla pracodawców to jasny sygnał, że Polacy aktywni zawodowo postrzegają swoją karierę długoterminowo, badają i obserwują rynek, a część firm widzi zwiastuny poprawy sytuacji gospodarcze, co zapowiada konkurencję o specjalistów i dalszą rotację – zaznacza. Dodaje również, że "to wyzwanie zarówno dla organizacji, jak i dla liderów – aby stworzyć środowisko pracy, które dba o rozwój kompetencji swoich zespołów". – Pojawienie się większej liczby ogłoszeń o pracę z jeszcze atrakcyjniejszymi warunkami zwiększy ruch w procesach rekrutacyjnych – wskazuje ekspertka.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka