Blisko dwukrotnie w porównaniu z początkiem roku zwiększył się odsetek Polaków, którzy deklarują, że poziom ich wynagrodzenia wzrósł w ciągu ostatniego kwartału. W styczniu 2022 r. podwyższenie pensji dotyczyło 21% badanych, w sierpniu było to już 49%. Częściej wskazywali na to mężczyźni niż kobiety. Jednocześnie z 23% do 9% zmalał odsetek pracowników, którym zmniejszono wynagrodzenia. Z badania Gi Group wynika również, że w przypadku 42% nie uległo ono zmianie, podczas gdy w styczniu było to 56%.
Przedsiębiorcy działają obecnie w wyjątkowo trudnych warunkach. Z badania Konfederacji Lewiatan wynika, że 72% firm twierdzi, że pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu. – Po zawirowaniach wywołanych pandemią COVID-19 oraz atakiem rosyjskim na terytorium Ukrainy firmy stawiają obecnie czoła zwiększającym się kosztom działalności, w tym wzrostom kosztów energii. Ten stan niepewności co do przyszłości rozwoju sytuacji na rynku prowadzi do większej zachowawczości, szczególnie w przypadku decyzji dotyczących kosztów – komentuje Robert Lisicki, Dyrektor Departamentu Pracy Konfederacji Lewiatan. – Tę zwiększoną ostrożność pracodawców potwierdzają dane GUS, w których średnio ponad 3/4 pracodawców nie rozważa dalszego zwiększania zatrudniania. Jesień, kiedy kształtują się perspektywy wynagrodzeń na kolejny rok, będzie trudnym okresem w firmach. Z jednej strony zauważalna jest utrzymująca się presja ze strony pracowników na wzrost wynagrodzeń, a z drugiej – ograniczona przestrzeń przedsiębiorstw na dalsze podwyżki – tłumaczy Robert Lisicki.
Trudna sytuacja spowodowana wojną w Ukrainie oraz wysoka inflacja znacząco wpłynęły na zmniejszenie oczekiwań pracowników w kontekście wzrostu ich wynagrodzeń. W styczniu podwyżek spodziewała się ponad połowa (54,5%) badanych, w kwietniu odsetek ten spadł do 41% i utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Wyższy odsetek pracujących spodziewa się natomiast utrzymania dotychczasowej wysokości pensji (29,1% w styczniu vs. 49,7% w sierpniu). Zauważalnie wzrósł natomiast odsetek obawiających się spadku dochodów (z 2,9% w styczniu do 8,3% w sierpniu).
fot. unsplash.com
oprac. /kp/