Pracownicy są mniej aktywni i bardziej podatni na popełnianie błędów popołudniami oraz w piątki, przy czym szczyt bezproduktywności przypada na piątkowe popołudnia – wynika z badania przeprowadzonego na Texas A&M University. Polegało ono na analizie wskaźników korzystania z komputera przez 789 pracowników biurowych dużej firmy energetycznej w Teksasie w okresie dwóch lat – od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2018 r.
– Większość badań wydajności pracowników wykorzystuje samoraportowanie albo ocenę przełożonych, co bywa subiektywne i dość inwazyjne. My zamiast tego wykorzystaliśmy wskaźniki użytkowania komputera, takie jak szybkość pisania, błędy w pisaniu i aktywność myszki, aby uzyskać obiektywne i nieinwazyjne dane na temat wzorców pracy na komputerze – tłumaczy jeden z autorów, prof. Mark Benden. Następnie wzorce te porównano dla różnych pór dnia oraz dni tygodnia, aby zobaczyć, czy i jakie zmiany w nich zachodzą.
– Odkryliśmy, że korzystanie z komputera wzrastało w ciągu tygodnia, a następnie znacznie spadło w piątki. Ludzie wpisywali więcej słów i mieli więcej ruchów myszą, kliknięć i scrollowań od poniedziałku do czwartku, po czym w piątek każda z tych aktywności znacząco spadała. Ponadto zauważono, że korzystanie z komputera zmniejszało się każdego popołudnia, a zwłaszcza w te piątkowe – mówi dr Taehyun Roh, inny specjalista zaangażowany w badanie.
Jakie, zdaniem autorów, powinno być najważniejsze przesłanie z ich badania? – Takie, że wprowadzenie elastycznych form pracy, takich jak praca hybrydowa lub czterodniowy tydzień pracy, może prowadzić do lepszej produktywności i większego zadowolenia pracowników – odpowiadają.
– Różne wcześniejsze badania pokazywały także, że ci, którzy pracują z domu lub pracują krócej, odczuwają mniejszy stres związany z dojazdami do miejsca zatrudnienia, polityką w miejscu pracy i różnymi innymi czynnikami, a tym samym mają większą satysfakcję z wykonywanych obowiązków. Taka polityka zatrudnienia umożliwia też spędzanie większej ilości czasu z rodziną, co przekłada się na zmniejszenie konfliktów w życiu prywatnym, oraz daje więcej czasu na aktywność, ćwiczenia i rekreację, które poprawiają zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne – podkreśla prof. Mark Benden. Dodatkowo elastyczne formy pracy mogą zwiększać zyski pracodawców na inne sposoby – skutkują zmniejszonym zużyciem energii elektrycznej, obniżonym śladem węglowym i niższymi emisjami CO2.
fot. freepik.com
oprac. /kp/