Większość pracujących Polaków twierdzi, że potrafi utrzymać równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Mimo to 1/3 doświadczyła w życiu epizodu, który określiliby jako wypalenie zawodowe. Zdaniem 3/4 pracowników to pracodawcy powinni zadbać o ich dobrostan psychiczny.
39% pytanych pracowników biurowych i 32% pracowników fizycznych deklaruje, że w ich życiu zdarzył się epizod, który mogliby nazwać wypaleniem zawodowym – wynika z badania portalu Pracuj.pl. Wśród respondentów widoczna jest potrzeba odpoczynku – chęć odcięcia się od pracy na dłużej niż dwa tygodnie odczuwa 28% pracowników biurowych i 26% pracowników fizycznych. Odpowiednio 28% i 21% pracowników deklaruje zmęczenie bieżącymi zadaniami, a w sumie 1/4 respondentów ma poczucie przeładowania obowiązkami.
W największym stopniu przeładowani pracą czują się przedstawiciele najmłodszego pokolenia (32%), a najmniej odczuwają to najstarsze na rynku osoby aktywne zawodowo (23%). 34% pracowników biurowych i 37% pracowników fizycznych z kolei wyczekuje zakończenia dnia pracy. Także w tej kwestii utrzymuje się tendencja wiekowa – najbardziej końca dnia pracy nie mogą się doczekać najmłodsi (54%), najmniej dotyczy to najstarszych (28%). Ponadto 21% badanych pracowników biurowych i 16% pracowników fizycznych deklaruje poczucie niemocy i braku sensu.
Odpowiednio 51% i 53% badanych pracowników deklaruje, że zrezygnuje z pracy, jeśli będzie miała ona negatywny wpływ na zdrowie fizyczne, a ponad połowa nie zdecyduje się zostać w organizacji, jeśli praca będzie wywoływać u nich negatywny wpływ na zdrowie psychiczne – w takim wypadku decyzję o rezygnacji chętniej podejmą pracownicy biurowi (54%) niż fizyczni (48%).
63% Polaków deklaruje, że na co dzień utrzymuje równowagę między pracą a życiem prywatnym i odpoczynkiem. Nieco częściej takie deklaracje składają pracownicy biurowi (65%) niż fizyczni (62%). Równocześnie ponad 1/4 pracowników fizycznych deklaruje, że dziennie pracuje więcej niż osiem godzin, z czego co dziesiąty na obowiązki zawodowe poświęca średnio 10 godzin dziennie.
Zdaniem 74% pracowników to pracodawcy powinni zadbać o ich dobrostan psychiczny. Ponadto ponad połowa badanych uważa, że firmy powinny informować o sposobach, za pomocą których wspierają równowagę pomiędzy pracą i życiem osobistym pracowników już na poziomie oferty pracy.
– Sytuacja z pewnością nie jest idealna, wciąż zbyt wiele osób w pracy odczuwa przeciążenie obowiązkami czy nawet wypalenie zawodowe. Jednak rośnie grono pracowników, którzy potrafią jasno wyznaczać granicę: tu jest moja praca, a tu życie. Wydarzenia gospodarcze ostatnich lat, choć w wielu kwestiach osłabiły rynek, to paradoksalnie umocniły pracowników. Dziś formują się zasady i oczekiwania zespołów i kandydatów, które będą miały kluczowy wpływ na standardy rynku pracy w najbliższych latach i możemy określić z dużą dozą prawdopodobieństwa, że będą to coraz wyższe standardy – ocenia Agata Roszkiewicz z Pracuj.pl.
fot. freepik.com
oprac. /kp/