• +48 502 21 31 22

Polacy a rozmowa o pracę. Jak się przygotowują?

Dane pokazują, że podejście do rozmowy rekrutacyjnej zależy od wieku. Największą skrupulatnością wykazują się kandydaci urodzeni przed 1965 r.

Polacy a rozmowa o pracę. Jak się przygotowują?

Czterech na pięciu Polaków przygotowuje się do rozmowy rekrutacyjnej, a prawie połowa tej grupy uważa, że robi to bardzo rzetelnie. Największą skrupulatnością wykazują się kandydaci urodzeni przed 1965 r.

Z raportu „Wielopokoleniowa siła w miejscu pracy” przygotowanego przez Aplikuj.pl wynika, że 80% ankietowanych kandydatów przygotowuje się do rozmowy rekrutacyjnej. 38% z nich uważa, że robi to bardzo rzetelnie. Dane pokazują jednak, że podejście do rozmowy rekrutacyjnej zależy od wieku. O ile jedynie 14% milenialsów (urodzeni w latach 1981-1996) nie widzi potrzeby przygotowań do spotkania, o tyle w przypadku pokolenia X (1965-1980) odsetek ten wynosi już 31%.

Jak twierdzi Izabela Foltyn z firmy Aplikuj.pl, dysproporcje w odpowiedziach mogą wynikać przede wszystkim z sytuacji różnych pokoleń na rynku pracy. – „Iksy” to zazwyczaj osoby z bogatym doświadczeniem zawodowym, które mają za sobą wiele rozmów rekrutacyjnych. Doskonale zdają sobie sprawę ze swojej przewagi konkurencyjnej, a jednocześnie wiedzą, czego spodziewać się po spotkaniu z rekruterem – mogą zatem poświęcić nieco mniej czasu na przygotowanie się do wywiadu. W przypadku młodszych generacji sprawa wygląda nieco inaczej. „Zetki” często są na etapie szukania swojej pierwszej stałej pracy. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej chcą wypaść jak najlepiej, ponieważ mają świadomość, że rywalizują o etat z bardziej doświadczonymi kandydatami. Z kolei „Igrekom” zależy na rozwoju zawodowym i podejmowaniu nowych wyzwań, co również wiąże się z koniecznością przygotowania się do spotkania z rekruterem – tłumaczy ekspertka.

Największą skrupulatnością wykazują się kandydaci urodzeni przed 1965 r. – połowa z nich przyznaje, iż bardzo rzetelnie przygotowuje się do rozmowy rekrutacyjnej. Ponadto 36% osób, które ukończyły 59 lat, personalizuje swoje CV pod każdego potencjalnego pracodawcę. – Sytuacja baby boomersów na rynku pracy jest specyficzna. W tym przypadku udział w procesie rekrutacyjnym często wynika nie z chęci poszukiwania nowych wyzwań zawodowych, a konieczności spowodowanej zamknięciem firmy lub likwidacją stanowiska, czasami na kilka lat przed emeryturą. Dodatkowa trudność polega na tym, że osoby powyżej 50. roku życia nie zawsze są chętnie zatrudniane przez pracodawców, m.in. ze względu na mniejsze umiejętności cyfrowe i dłuższy czas adaptacji. Baby boomersi wiedzą, że w porównaniu do młodszych kandydatów mają nieco utrudnione zadanie, nawet mimo cenionych i rzadkich na współczesnym rynku pracy cech, choćby takich jak lojalność. Dlatego też starają się przekonać rekruterów swoją wiedzą, doświadczeniem i dokładnym przygotowaniem do rozmowy – wyjaśnia Natalia Łatka, koordynator działu sprzedaży na terenie Małopolski w Aplikuj.pl.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka