Nastroje na rynku pracy w październiku nie uległy większym zmianom w stosunku do września. 59% ankietowanych pracujących zarobkowo dobrze lub bardzo dobrze ocenia sytuację w zakładzie pracy, a 10% twierdzi, że jest zła.
Sytuację w zakładach pracy jako dobrą określa 50% pytanych przez CBOS, a jako bardzo dobrą – 9%. 29% uznało, że jest ona ani dobra, ani zła, 8% respondentów oceniło ją jako złą, a 2% – jako bardzo złą. Ocena aktualnej sytuacji w zakładach pracy pozostaje stabilna – w porównaniu do września 2023 r. odsetek przekonanych, że jest ona ani dobra, ani zła, wzrósł o 2 p.p., a uważających ją za złą spadł o 2 p.p. Odsetek badanych pozytywnie oceniających sytuację w zakładach pracy nie zmienił się.
Największy odsetek dobrze oceniających sytuację w swojej firmie zanotowano wśród zatrudnionych w spółkach prywatnych i państwowych – wyniósł on 67%, a 62% wśród pracowników sektora prywatnego poza rolnictwem. W instytucjach państwowych lub publicznych pozytywnie wypowiadało się 59% pytanych. 23% pracujących w sektorze prywatnych gospodarstw rolnych oceniło sytuację w swoim miejscu pracy negatywnie.
60% badanych Polaków nie oczekuje zmian sytuacji w najbliższym czasie, 19% spodziewa się poprawy, a 12% – pogorszenia.
78% respondentów nie bierze pod uwagę utraty zatrudnienia, a 19% liczy się z taką możliwością. Wskaźniki te od września nie zmieniły się znacząco. Z kolei z ostatniej edycji raportu "Monitor Rynku Pracy" 69% pytanych Polaków uważa, że gdyby zaszła taka potrzeba, znajdą tak samo dobrą lub lepszą pracę. Największą motywacją do zmiany firmy jest lepsze wynagrodzenie – na ten czynnik wskazuje prawie połowa ankietowanych. Czytaj więcej: Rynek pracy w Polsce jest w dobrej kondycji
fot. freepik.com
oprac. /kp/