• +48 502 21 31 22

Zły szef to gorszy pracownik. Badanie amerykańskich naukowców

Nadużycia ze strony przełożonych mają znaczący wpływ na pracowników, dla których priorytetem jest rozwój kariery.

Zły szef to gorszy pracownik. Badanie amerykańskich naukowców

Szefowie przejawiający agresję czy niesprawiedliwość wpływają negatywnie na efektywność pracowników. Szczególnie dotkliwe skutki odczuwają ci, którzy stawiają sobie za priorytet rozwój kariery. Wynika tak z badania naukowców ze Stevens Institute of Technology i University of Illinois w Chicago. Jak podkreśla dr Howie Xu, główny autor badania, nadużycia ze strony przełożonych są na szczęście coraz mniej powszechne. – Ale kiedy już do nich dochodzi, wielu pracowników całkowicie oddaje inicjatywę, Chcieliśmy zrozumieć czynniki poznawcze stojące za tym efektem i ustalić, w jaki sposób firmy mogą chronić pracowników przed negatywnym wpływem złych szefów – wyjaśnia naukowiec.

Zespół pod kierownictwem dra Xu przeprowadził ankietę wśród pracowników i przełożonych z 42 różnych firm w Korei Południowej oraz wśród amerykańskich studentów. Badaczy interesowało, w jaki sposób nieodpowiedni nadzór wpływa na zachowanie pracowników w kontekście przyjmowania odpowiedzialności. Uczestników podzielono na grupy w zależności od tego, czy dążą do awansu, czy też przyjmują bardziej zachowawcze podejście, gdzie kluczowe jest bezpieczeństwo i pewność zatrudnienia. Jak tłumaczy dr Howie Xu, naukowcy wysnuli teorię, że zarówno chęć uzyskania nagród, jak i chęć uniknięcia kar kształtują sposób, w jaki pracownicy reagują na agresywnego szefa.

Badanie pokazało, że nadużycia ze strony przełożonych mają znaczący wpływ na pracowników, dla których priorytetem jest rozwój kariery, natomiast ci, którzy cenią sobie bezpieczeństwo pracy, reagują na nie znacznie mniej. Pracownicy skoncentrowani na bezpieczeństwie po doświadczeniu nadużyć nadal wykazują gotowość do inicjatywy, podczas gdy ci, których głównym celem jest awans, po negatywnych doświadczeniach z przełożonymi wykazują tendencję do wycofywania się i ograniczania działań związanych z przejmowaniem odpowiedzialności.

– To bardzo zaskakujące odkrycie. Znaleźliśmy wyraźne dowody, że nadużycia ze strony szefostwa są znacznie dotkliwsze dla pracowników, którym zależy na awansie, niż dla osób, którym zależy na stabilności zatrudnienia – podkreśla dr Howie Xu. Jednym z możliwych wyjaśnień zdaniem badacza jest to, że ambitni pracownicy mogą postrzegać agresywnego szefa jako osobę mającą bezpośrednią kontrolę nad tym, czy otrzymają oni premię czy awans, z kolei pracownicy skupieni głównie na bezpieczeństwie mniej przejmują się złymi szefami, gdyż wiedzą, że osoby te nie mają bezpośredniej kontroli nad decyzjami o zwolnieniu. Decyzje takie wymagają bowiem zazwyczaj zatwierdzenia przez zespoły HR lub menedżerów wyższego szczebla.

Naukowcy wskazują, że to ważne odkrycie, ponieważ sugeruje, że organizacje dbające o interesy pracowników powinny nie tylko koncentrować się na zapewnianiu ich, że ich miejsca pracy są bezpieczne, ale też na wzmacnianiu ich pozycji oraz zapewnianiu im poczucia, że są doceniani.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka