• +48 502 21 31 22

Standardy uczciwości w firmach spadają

Ponad połowa Polaków dopuszcza możliwość nieuczciwego działania w celu poprawy perspektywy rozwoju własnej kariery lub wynagrodzenia.

Standardy uczciwości w firmach spadają

W Polsce mocno spadły standardy uczciwości w firmach, rośnie za to skłonność do działań nieetycznych. Odsetek osób, które były gotowe do takich posunięć, jest w naszym kraju wyższy niż wśród pracowników na całym świecie.

53% badanych w Polsce dopuszcza możliwość nieuczciwego działania w celu poprawy perspektywy rozwoju własnej kariery lub wynagrodzenia – pokazuje raport EY oparty na Światowym Badaniu Uczciwości w Biznesie 2024. Odsetek ten jest znacznie wyższy od średniej dla wszystkich badanych 53 krajów z całego świata – w tym przypadku wyniósł 38%. Jest również wyższy o 20 p.p. w porównaniu do wyniku dla Polski z 2022 r.

Na pytanie, czy w ciągu ostatnich dwóch lat zgodność ze standardami uczciwości w firmie ankietowanego poprawiła się, czy też pogorszyła, 27% badanej kadry kierowniczej i pracowników dużych firm i instytucji z Polski odpowiedziała pozytywnie. Również tutaj wynik odstaje od reszty państw – w globalnej skali na wyraźną poprawę wskazało 49% pytanych, a w naszym regionie – 43%. I w tym przypadku wynik jest gorszy niż ten z 2022 r.

Ponadto 72% twierdząco odpowiedziało na pytanie, czy pracownicy firmy uczciwie wykonują swoją pracę. Dwa lata temu taką odpowiedź dało 82% respondentów.

W ocenie autorów raportu kluczową rolę w kształtowaniu postaw etycznych pracowników odgrywają liderzy. 2/5 badanych pracowników przyznało, że standardy uczciwości w biznesie pogorszyły się ze względu na presję ze strony kierownictwa firmy.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka