
Zadowolenie pracowników z sytuacji w ich zakładach pracy spada. Niższy jest odsetek osób oceniających sytuację jako dobrą, jednocześnie wzrosła liczba neutralnych odpowiedzi. Prawie 1/4 uważa, że w ich okolicy trudno jest znaleźć jakąkolwiek pracę.
W lipcu zadowolenie pracowników z sytuacji w ich zakładach pracy jest niższe w porównaniu z czerwcem – wynika z badania CBOS. Odnotowano spadek odsetka osób oceniających sytuację jako dobrą – z 66% do 61%. Jednocześnie wzrosła liczba neutralnych odpowiedzi, osiągając 28%, co oznacza, że niemal co trzeci ankietowany uznał, iż sytuacja nie jest ani dobra, ani zła. Odsetek osób oceniających sytuację jako złą pozostał bez zmian i wyniósł 10%. 1% ankietowanych nie udzielił odpowiedzi.
Najlepiej sytuację w swoich miejscach pracy oceniają najmłodsi pracownicy. Pozytywnie nastawieni są również respondenci z małych miejscowości (poniżej 20 tys. mieszkańców) oraz z największych aglomeracji (powyżej 500 tys. mieszkańców). Również pracownicy sektora publicznego, spółek należących do prywatnych właścicieli i państwa, a także prywatnych firm (niebędących gospodarstwami rolnymi) są w przeważającej mierze zadowoleni z sytuacji w swoich zakładach pracy. Z kolei zatrudnieni w prywatnych gospodarstwach rolnych częściej określają ją jako przeciętną, a nawet często jako złą.
Jeśli chodzi o perspektywy na najbliższy rok, 19% ankietowanych przewiduje poprawę sytuacji w firmach, w których pracują. 65% nie spodziewa się zmian, a 10% obawia się pogorszenia. Pozostałe 6% nie udzieliło odpowiedzi. Autorzy zwracają uwagę, że lipiec jest drugim miesiącem z rzędu, w którym odnotowuje się większy niż wcześniej odsetek osób nieprzewidujących żadnych zmian.
W kontekście bezpieczeństwa zatrudnienia 21% respondentów liczy się z możliwością utraty obecnej pracy. Zdecydowana większość, bo 77%, odrzuca taką możliwość, z czego 43% kategorycznie. 3% ankietowanych odmówiło odpowiedzi na to pytanie.
W porównaniu z czerwcem oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy pozostają względnie stabilne. W lipcu 16% respondentów uważa, że w ich miejscowości lub okolicy bez problemu można znaleźć odpowiednią pracę, natomiast 46% twierdzi, że pracę można znaleźć, ale trudno o tę "odpowiednią". 23% ankietowanych wskazuje, że trudno jest znaleźć jakąkolwiek pracę, a 4% jest zdania, że nie można znaleźć żadnej. 11% respondentów nie udzieliło odpowiedzi.
Autorzy badania zauważają, że niedobory w podaży pracy częściej dostrzegają kobiety, osoby poniżej 35 roku życia, mieszkańcy wsi i małych miast (poniżej 20 tys. mieszkańców), a także osoby z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym zawodowym. Problem ten jest również bardziej widoczny wśród pracowników usług, administracyjno-biurowych, zatrudnionych w spółkach prywatnych i państwowych oraz w prywatnych gospodarstwach rolnych.
fot. freepik.com
oprac. /kp/