Zgodnie z ustawą z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych w tym roku odbędzie się tzw. autozapis do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Odbywa się on co 4 lata. Kolejny będzie miał miejsce w 2027 r. Do 28 lutego tego roku pracodawca ma obowiązek poinformować o ponownym autozapisie do PPK osoby, które złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat.
Kolejną deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK pracownik może złożyć od 1 marca. Będzie ona obowiązywała do momentu złożenia wniosku o dokonywanie wpłat do PPK bądź do kolejnego autozapisu.
Od 1 kwietnia pracodawcy będą dokonywać wpłat za uczestników PPK – z wyłączeniem osób, które złożą ponownie rezygnację z dokonywania wpłat do PPK. Przekazanie składek do instytucji finansowych za osoby, które dołączą do PPK w ramach autozapisu, jest możliwe między 1 a 17 kwietnia.
Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny dla pracowników, prywatny, wdrażany przez pracodawcę, ale współfinansowany przez pracownika, pracodawcę i państwo system długoterminowego oszczędzania. Z możliwości oszczędzania w PPK skorzystało 2,52 mln osób, które mają 2,86 mln aktywnych rachunków. Aby zostać zapisanym do PPK, pracownicy w wieku 18-55 lat nie muszą nic robić. Osoby, które przed 1 kwietnia 2023 r. ukończą 55 lat, powinny złożyć wniosek o przystąpienie bądź wznowienie naliczania wpłat do PPK do 28 lutego 2023 r.
fot. freepik.com
oprac. /kp/